ПСЖ победи Реал Сосиедад, доближава се до четвъртфиналите на Шампионската лига
Снимка: france24.com
France 24 News | 2024-02-14 | 00:42:19

Килиан Мбапе отбеляза първия гол, докато Пари Сен Жермен направи голяма крачка към достигане до четвъртфиналите на Шампионската лига с победа с 2-0 над Реал Сосиедад в първия мач от осминафиналите в сряда.

Посредствеността на представянето на ПСЖ през първото полувреме на „Парк де Пренс“ може да накара привържениците им да се страхуват от още един в дълга поредица от разочароващи резултати през годините в елиминационните фази на Шампионската лига.

Но Мбапе, от когото се очаква да напусна клуба в края на сезона, когато договорът му изтече, наруши безизходицата от близко разстояние точно преди изтичането на часа.

Добре отбелязан гол на Брадли Баркола в 70-ата минута, след което направи 2-0, за да даде на френския шампион удобна възглавница, която да вземем в Испания за завръщането в началото на следващия месец.

„Успяхме да отбележим в ключови моменти. Доволни сме от тази първа стъпка. Има още много работа за вършене, но е добре да продължим там с предимството“, каза Мбапе пред телевизионния оператор Canal Plus.

Капитанът Маркиньос добави: „Бяхме в големи затруднения през първото полувреме, но знаехме, че ще бъде така.

„Треньорът ни удари в ушите на полувремето -време и мисля, че това помогна, защото отношението беше много по-добро през второто полувреме.

„Знаем колко е важно да спечелим у дома, но не е свършено. Трябва да запазим същия начин на мислене от сега до тогава, да продължим да играем добре в лигата и след това да отидем там и да играем добре, за да си осигурим квалификация."

Имаше голям натиск върху ПСЖ да влезе в този мач, след като излязоха в осминафиналите на Шампионската лига в пет от последните седем сезона.

Друго ранно отпадане този сезон би било монументален провал за клуба, притежаван от Катар, особено след като Реал Сосиедад се появяваше в първия си двубой с елиминации в Шампионската лига от два десетилетия.

Те също направиха пътуването до Париж, след като не успяха да отбележат гол, но не успяха да спечелят нито един от последните си четири мача във всички състезания.

В допълнение към това им липсваше капитанът и голмайстор Микел Оярзабал като той се възстановява от контузия.

PSG, който даде ляв бек в Шампионската лига на 20-годишния бразилски януари Лукас Бералдо, имаше за цел да удължи серия от 16 мача без загуба във всички състезания, продължаващи до началото на ноември .

Заплаха от гостуващата страна

Въпреки това, ранен удар на Мбапе, който бе победен от вратаря на гостите Алекс Ремиро, наистина беше единственият път, когато те заплашиха в лошото представяне през първото полувреме.

Вместо това беше гостът, победител в своята група пред Интер Милано, който изглеждаше по-удобен и който беше най-близо до гол преди почивката.

В последната минута на полувремето капитанът Микел Мерино контролираше топката, преди да блъсне удар от 25 метра от горната греда и повече.

ПСЖ в крайна сметка наруши резултата в 58-та минута, когато ъглов удар на Усман Дембеле отдясно бе подпомогнат от Маркиньос към задната греда, където Мбапе го обърна.

Това беше 31-ви гол от кампанията във всички турнири и четвърти в Шампионската лига за капитана на Франция, за когото се смята, че ще премине в Реал Мадрид след този сезон.

Това отпусна домакините и Мбапе почти вкара отново в 63-ата минута, когато спечели топката обратно високо на терена и отправи силен удар извън наказателното поле, който беше пренасочен към гредата и от Ремиро.

Отборът на Луис Енрике отново намери мрежата след 20 минути края, когато Баркола взе топка отляво, изскочи от Хамари Траоре на път към наказателното поле и след това прокара топката покрай Ремиро за първия му гол в Шампионската лига.

Ла Реал не можа да намери път обратно в мача тъй като серията им без гол се простира на пет мача.

Сега те имат нещо като планина за изкачване, когато забавляват ПСЖ в Сан Себастиан на 5 март, въпреки че привържениците на френската страна ще останат предпазливи предвид начина, по който се сринаха този етап от надпреварата през последните години срещу Барселона и Мадрид, между другото.